W dniu 3 czerwca 2025 zakończyliśmy uroczyście rok akademicki 2024/25. Wydarzenie zgromadziło licznie przybyłych słuchaczy, wykładowców, zaproszonych gości oraz przedstawicieli władz Uczelni, którzy wspólnie celebrowali kolejny udany rok nauki, spotkań i inspirujących doświadczeń.
Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie tylko miejsce nauki, ale przede wszystkim społeczność – żywa, pełna energii i gotowa do działania – podkreślał jeden ze słuchaczy. Podczas wydarzenia wręczono dyplomy dla najbardziej zaangażowanych słuchaczy i starostów grup. Uroczystość uświetnił występ Łódzkiego Teatru Piosenki, wzbudzając aplauz publiczności.
W roku 2025 świętujemy Jubileusz 50-lecia ruchu UTW w Polsce. W 1975 r. w Warszawie, za żelazną kurtyną, powstał trzeci na świecie (po Francji i Belgii) Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Czy takie instytucje są potrzebne?
A czy wyobrażamy sobie w naszych czasach życie w społeczeństwie nie opartym na wiedzy? Bez Uniwersytetów Trzeciego Wieku i innych instytucji umożliwiających seniorom edukację?
Jeden z naszych słuchaczy (1932 r.) powiedział kiedyś, że czuje „głód wiedzy”. Czuje go od czasów wojny, kiedy nie mógł się uczyć, uczęszczać do szkoły. Wtedy postanowił, że jak będzie już taka możliwość, będzie uczył się przez całe życie. I jest dziś z nami w UTW, chodzi na każdy wykład, robi notatki, rozmawia z wykładowcami i jest bardzo wdzięczny za tę możliwość.
Rok akademicki 2024/25 w UTW Politechniki Łódzkiej był pełen wydarzeń związanych z jubileuszem 50-lecia ruchu UTW w Polsce ale także 80-leciem powstania naszej Uczelni, życzliwej i otwartej na potrzeby edukacyjne społeczności lokalnej.
Obchody 50-lecia ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku
Obchody 50-lecia ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku rozpoczęliśmy wykładem dr hab. Hanny Krajewskiej, dyrektor Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie. W wykładzie zatytułowanym „Geneza powstania ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce” prelegentka w ujęciu historycznym pokazała potrzeby osób starszych na przestrzeni wieków, a co najważniejsze przemianę sposobów myślenia o pewnym z pozoru naturalnym zjawisku, jakim jest starzenie się. Uczenie się przez całe życie jest niezbędne dla samorozwoju, realizacji pasji, czy nadążania za galopującym światem. Nie bez znaczenia jest także podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej, co także odnajdujemy w UTW.
Poza wykładowcami gościliśmy również wiele osób i instytucji mających wpływ na życie każdego z nas; Panią Prezydent Miasta Łodzi, Panią Rzecznik ds. Seniora przy Urzędzie Miasta Łodzi, ZUS, NFZ, PFRON, Miejskie Centra Medyczne, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Łodzi, przedstawiciela Komendy Wojewódzkiej Policji. Na każdym spotkaniu wyjaśnialiśmy prawne zawiłości, zgłaszaliśmy nasze potrzeby i inicjatywy, rozmawialiśmy o zdrowiu i bezpieczeństwie w pędzącym cyfrowo społeczeństwie.
Zorganizowaliśmy kilka wystaw prac naszych słuchaczy, ukazujących ich talent i artystyczny potencjał. Zapraszaliśmy społeczność Uczelni na nasze wykłady, zwłaszcza te związane z naszą akademicką tradycją i uczelnią w jubileusz jej powstania.
Zakończenie roku
Zakończenie roku w Uniwersytecie Trzeciego Wieku to nie tylko podsumowanie wspólnie spędzonego czasu, ale też dowód na to, że nauka nie zna wieku, a chęć rozwoju i budowania relacji trwa przez całe życie. Uczestnicy opuszczali salę z uśmiechem, motywowani do dalszego działania i z niecierpliwością oczekując kolejnych spotkań w nowym semestrze.
To był udany rok akademicki. Oparty na edukacji, ale z troską o samopoczucie, możliwość rozwijania zainteresowań, godność, dobrostan, obecność społeczną osób starszych. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali!