Słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku PŁ może zostać każdy, kto jest ciekawy świata, otwarty na nowe znajomości i technologie oraz chce rozwijać/utrzymać sprawność psychofizyczną.
Na emeryturze wreszcie jest czas, aby spełniać swoje marzenia i realizować takie cele, na które wcześniej nie było czasu bądź funduszy. Uniwersytet Trzeciego Wieku daje możliwość uczestniczenia w zajęciach grupowych, co dla wielu seniorów stanowi okazję, aby znów czynnie uczestniczyć w życiu społecznym. Przebywanie w grupie rówieśników, która posiada zbliżone zainteresowania, pozwala nie tylko wspaniale spędzać wolny czas, ale też nawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie.
Wrogiem efektywnego spełniania się i realizacji pasji w dojrzałym i starszym wieku są samoograniczające stereotypy i przekonania "ja już się niczego nie nauczę. jestem już na to za stary...”, „nie mam talentu do języków obcych i nowych technologii...”, "to dla młodych, to już mi się nie przyda"...itp.
Prawda jest jednak taka, że nie ma dominujących stylów uczenia się przypisanych tylko dla dzieci, młodzieży czy dorosłych. Nasz mózg lubi różnorodność i to właśnie zróżnicowane bodźce sprzyjają lepszemu zapamiętywaniu nowych informacji i pomogą utrzymać go w dobrej formie przez długie lata. Wysiłek intelektualny, wymiana poglądów, poszerzanie swoich horyzontów i umiejętności – to wszystko sprawia, że stajemy się mniej podatni na choroby wieku późnej dorosłości.
W sukcesie ciągłego rozwijania umiejętności, kompetencji oraz uczenia się nowych rzeczy istotną rolę odgrywa motywacja. Dla każdego może być inna, trzeba ją w sobie odnaleźć.