Wystawa „Pejzaż ojczysty w pastelach”

W dniu 16 kwietnia 2024 w Galerii „Politechnika” (gmach Wydziału Chemicznego PŁ) miał miejsce wernisaż wystawy „Pejzaż ojczysty w pastelach”. Wystawa jest zbiorem wybranych prac Pani Jolanty Luchowskiej - absolwentki UTW Politechniki Łódzkiej.

Wystawę została uroczyście otwarta przez Panią Dziekan Wydziału Chemicznego PŁ prof. dr hab. inż. Małgorzatę Szynkowska-Jóźwik, w obecności Kuratora Galerii prof. dr hab. Piotra Mastalerza, Komisarz Galerii dr hab. inż. Izabeli Witońskiej, prof. uczelni oraz Dyrektor UTW PŁ mgr inż. Agnieszki Stołeckiej.

Prof. Piotr Mastalerz w niezwykle barwny sposób opowiedział o szerokiej twórczości autorki, podkreślając prawdziwość, lekkość i delikatność prezentowanych prac. Pani Jolanta zachęcała obecnych gości do realizacji pasji nie oglądając się na wiek czy wykształcenie.  Autorka prac ukazuje w niemal fotograficznym przekazie piękno polskiej przyrody i architektury. Delikatność i mgła suchej pasteli nadaje obrazom szczególny charakter, przenosząc widza w świat niezwykły i ulotny. Zmieniający się świat koloru przenosi nas płynnie w różne pory roku, ukazując ich atuty.

Pani Jolanta zawsze chciała malować. I chociaż jej życiowa droga przebiegła inaczej udało jej się powrócić do dawnych marzeń. Po przejściu na emeryturę przez 9 lat dokształcała się w Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej pod kuratelą mgr sztuki Marka Gajewskiego, Klubie Plastyka Amatora przy Łódzkim Domu Kultury oraz Stowarzyszeniu Plastyków Amatorów w Łodzi. Talent rozwijany przez liczne kursy malarskie, graficzne i na plenerach owocuje wspaniałym dorobkiem artystki. Znajdziemy w nim prace wykonane farbami olejnymi, akrylem, akwarelą i suchą pastelą, która jest ulubioną techniką autorki. Tematem prac są najczęściej polskie pejzaże, polne kwiaty, ptaki, stara architektura, martwe natury.

Prace autorki można obejrzeć pod linkiem: