Wystawa "Człowiek i jego świat"

Po raz kolejny mury Politechniki Łódzkiej otwarły się na społeczność lokalną. Tym razem spotkaliśmy się w galerii „krótko i węzłowato” w pałacyku Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, gdzie w dniu 10 kwietnia 2024 miał miejsce wernisaż wystawy prac Pani dr Alicji Śmiszkiewicz-Skwarskiej.

Wernisaż zgromadził wielu miłośników sztuki i wielbicieli twórczości Pani dr Alicji Śmiszkiewicz-Skwarskiej. O pracach autorki opowiedział mgr sztuki Marek Gajewski, opiekun sekcji plastycznej w UTW PŁ.

Wystawa zatytułowana „Człowiek i jego świat” jest szczególnie bliska sercu Pani Alicji. Człowiek jest ulubionym tematem jej rozważań artystycznych, dodatkowo w aspekcie biologicznym był od dziesiątek lat w centrum zawodowej uwagi twórczyni. Obecnie jest najczęstszą inspiracją autorki w rysunku i malarstwie, głównie w portrecie.

Pani dr Alicja Śmiszkiewicz-Skwarska jest z wykształcenia antropologiem, przez wiele związana naukowo jako nauczyciel akademicki z Uniwersytetem Łódzkim. W 2013 r. ukończyła z wyróżnieniem Studia Podyplomowe na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku: malarstwo i rysunek. Dowiodło to, że zawsze nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń i realizację swoich pasji.

Swoją wiedzę i doświadczenie uzupełniała także w sekcji Plastycznej kierowanej przez Marka Gajewskiego, działającej w ramach UTW Politechniki Łódzkiej od 2007 roku. Na dorobek artystki składają się prace wykonane techniką akrylową i olejną, ulubioną pozostaje jednak pastelowa. Od kilku lat zainteresuje się również grafiką.

Swoje prace plastyczne (martwe natury, portrety, akty, pejzaże, kwiaty) prezentowała na 12 wystawach indywidualnych oraz 83 zbiorowych, zdobywając szereg nagród i wyróżnień.